30 de citate înțelepte de la Ernest Hemingway

30 de citate înțelepte de la Ernest Hemingway

La mormântul lui Hemingway e scris: „Cel mai mult în viață a iubit toamna. Tomnaticele frunze galbene și calde plutind pe râu pe spinarea unui păstrăv, iar de sus se oglindește cerul albastru. Acum el va fi parte al acestui paradis.”

4brain și-a amintit citatele înțelepte a Tatălui — așa era numit Hemingway de feciori, iubite și admiratorii din întreaga lume.

1.  Nu-ți pierde speranța. Niciodată nu-ți pierde speranța. Secretul succesului meu. Niciodată nu-mi pierd speranța. Niciodată nu-mi pierd speranța în fața lumii.

2. Fiind treaz, îndeplinește toate vorbele promise la beție —  asta te va învăța să-ți ții limba după dinți.

3. Călătorește doar cu cei, pe care-i iubești.

4. Dacă în viață poți oferi un mic ajutor, nu ezita să-l faci.

5. Nu judecați oamenii după cei cu care se adună. Nu uitați că Iuda avea amici ireproșabili.

6. Admiră picturile cu sufletul, citește cărțile sincer și trăiește așa cum îți dorești.

7. Cea mai bună cale de-a înțelege dacă un om îți merită încrederea, e să-l crezi.

8. Trebuie să cumperi sau haine, sau picturi. Doar atât. Nimeni, în fara oamenilor bogați nu și le-ar putea permite pe ambele. Nu oferiți prea multă însemnătate hainelor, iar cel mai important nu fugiți după modă, cumpărați haine calitative și confortabile, atunci veți avea bani și pentru picturi.

9. Dintre toate animalele doar omul poate zâmbi, deși exact el are cele mai puține motive să o facă.

10. Toți oamenii se impart în două categorii: cei cu care e ușor și la fel de ușor fără ei și cei cu care e greu, dar imposibil fără ei.

11. Un om inteligent se îmbată uneori, pentru a-și petrece timpul cu prostia sa.

12. Dacă-ți permiți să glumești, oamenii nu te vor percepe serios. Dar acești oameni nu înțeleg, că există multe lucruri în fața cărora nu poți rezista fără o glumă.

13. Omul nu e creat pentru a suporta eșecuri. Omul poate fi dstrus, dar nu înfrânt.

14. Oamenii deștepți foarte rar se numără printre cei fericiți.

15. Cei cu adevărat curajoși nu au nevoie de dueluri, în schimb asta o fac lașii pentru a se convige — sunt de fapt curajoși.

16. Omul singur nu poate... Oricum omul singur nu poate nimic.

17. Cel mai important talent pentru un scriitor — un detector de rahat incorporat.

18. Toate cărțile bune se aseamănă: sunt mai adevărate decât viața

19. Care sunt obstacolele unui sciitor? Băutura, femeile, banii și ambiția. Dar și absența băuturii, femeilor, banilor și ambiției.

20. Ceea, ce un scriitor dorește să spună, nu ar trebui să vorbească, ci să scrie.

21.Scrie când ești beat, redactează când ești treaz.

22. Devenim mai puternici acolo unde cedăm.

23. Fericirea — sănătate de fier și o memorie slabă.

24. Cel, ce se mândrește cu erudiția sau înțelepciunea sa, nu are parte de nici una.

25. Mai bine să nu ai ideologii, decât să nu ai o muncă.

26. Nu mă interesează, ce e lumea de fapt. Tot ce-mi doresc e să aflu cum ar trebui să trăiesc în ea. Cred, dacă înțelegi cum trebuie să trăiești în ea, așa vei înțelege cum e de fapt.

27. Sunt lucruri mai înspăimântătoare decât războiul: lașitatea, trădarea, egoismul.

28. În viață nu e greu să te acomodezi, dacă nu ai ce pierde.

29. Cel, care învinge un război, nu va înceta să lupte.

30. În lume sunt atât de multe femei cu care poți dormi și atât de puține cu care poți vorbi.

31. Nu poate fi nimic rușinos în ceea ce-ți oferă fericire și mândrie.

32. Lumea — un loc frumos, pentru ea merită să te bați și nu mi-aș dori să-l părăsesc.

sursa: adme.ru

Recomandăm
Noi pe Facebook