30 principii de viață a lui Mahatma Gandhi

30 principii de viață a lui Mahatma Gandhi

Mahatma Gandhi nu are nevoie de prezentare. în India, numele lui e pronunțat cu aceiași venerație ca și numele  sfinților. Lumea întreagă cunoaște faptul, că acest om a eliberat țara sa de guvernarea britanică în 1947. Astăzi ne amintim afirmațiile pline de înțelepciune și toleranță a acestui lider spiritual, devenit legendă.

1. La început te vor ignora, apoi vor răde de tine, apoi vor lupta împotriva ta și apoi vei căștiga.
  2. Dacă n-aș avea simțul umorului, demult m-aș sinucide
  3. Ochi pentru ochi, și lumea va deveni oarbă.
  4. Există surse suficiente în lume pentru nevoile omului, dar nu şi pentru lăcomia lui.
  5. Dacă vrei o schimbare în viitor, fă această schimbare în prezent
  6. Cei slabi nu iartă niciodată. A ierta este atributul celor puternici
  7. Cea mai bună soluție de a te regăsi în viață, este de a te dedica în servirea altora.
  8. Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.
  9. Libertatea nu costă nimic, dacă nu include și libertatea de a greși.
  10. Cunosc doar un singur tiran –  mica și liniștita vocea mea interioară
  11. Măreţia unei naţiuni şi progresul ei moral pot fi măsurate prin felul în care sunt tratate animalele.
  12. E încă o enigmă pentru mine faptul, cum oamenii se pot respecta, umilind în același timp pe semenii lor.
  13. Un corp mic, înzestrat cu suflet și o credință nestinsă în misiunea sa, poate schimba mersul istoriei.
  14. Iubirea nu cere nimic, ea oferă. Iubirea suferă, ei nu-i pare niciodată rău de nimic şi nu se răzbună.
  15. Găsește-ți scopul și resursele vor apărea de la sine.
  16. Trăiește și permite-le și altora să trăiască. 
  17. Cred în bunătatea oamenilor. Eu însumi nu sunt un sfănt și de aceea n-am nici un drept să mă concentrez asupra greșelilor altora.
  18. Nu este înţelept să fii sigur asupra propriei tale înţelepciuni. Este sănătos să ţi se aducă aminte că şi cel puternic poate slăbi, iar cel înţelept poate greşi.
  19. învingeți ura prin dragoste, minciuna prin adevăr, iar violența prin toleranță.
  20. Ceea ce posibil pentru unul, e posibil pentru toți.
  21. Fără acordul meu nimeni nu-mi poate face nici un rău
  22. Dumnezeu este dragostea — acesta e unicul adevăr pe care îl recunosc. Dragostea e egală cu Dumnezeu.
  23. Ce importanță are pentru cei morți, orfani și lipsiți de casă, care a fost scopul războiului – în numele totalitarismului sau democrației și liberalismului?
  24. Sunt convins că nici un om nu-și pierde libertatea altfel decăt prin propria slăbiciune.
  25. Omul este suma acţiunilor sale, a ceea ce a făcut, a ceea ce poate face. Nimic altceva.
  26. Un ”nu” spus ferm este mai bun decît un ”da” spus doar pentru a bucura pe cineva, sau ce e și mai grav, pentru a evita probleme.
  27. Puterea constă în absența fricii,  ea nu depinde de mușchi.
  28. Adevărata frumusețe se ascunde în inimă nepătată.
  29. Dacă doriți să schimbați lumea -  deveniți această schimbare.
  30. Fii schimbarea pe care vrei să o vezi în lume.

sursa: adme.ru

Recomandăm
Noi pe Facebook