16 femei perfecte cu imperfecțiunile lor

Fotograful Neely Coeur Fox, cunoaște din propria experiență că multe mame tinere au probleme cu percepția propriului corp după naștere — corpul ascultător și frumos se transformă brusc pănă ajungi să nu te recunoști. De aceea, a decis să organizeze ședințe foto care ar colora aceste impresii, femeile descoperind adevărata frumusețe — frumusețea de-a fi mamă.

în una din postările de pe blog, Neely a menționat ideile și aspirațiile sale. Răspunsurile au fost copleșitoare, ea a primit mesaje de la aproximativ 30 de femeii, 16 dintre care au putut fi parte a acestui proiect.

Pentru a oferi femeilor sentimentul de siguranță, fotograful a încercat senzația pe propria piele, fotografiindu-se cu copilul său.

Mi-am dorit să înțeleg ce vor simți aceste femei, aflate de cealaltă parte a aparatului foto. Și-am realizat că nu am cum să le înțeleg starea decăt trăind-o.

Erica: în timpul ședinței foto m-am simțit frumoasă. NU voi uita niciodată această experiență. 

Roslin: Sunt absolut încăntată c-am fost parte a acestui proiect și sunt fericită că fetele mele au trăit acestă experiență. 

Ashley: Cănd am aflat că sunt însărcinată, eram sigură că nu va reprezenta o dificultate să revin la greutatea inițială după naștere. Dar nu a fost chiar așa. în ciuda acestui fapt, îmi trăiesc viața la maxim. Am un copil minunat, căruia îi ofer toată dragostea mea. Dar și un partener grijuliu și atent. Lucrez, mă joc.

Casey: Din totdeauna îmi acceptam cu greu neajunsurile, dar după ce pe lume au apărut cele două fiice, aceste defecte îmi par medalii frumoase care îmi amintesc despre călătoria noastră.

Christie: Pentru mine această experiență a fost una marcantă — am realizat căt de multe am obținut, nu doar ca mamă dar și ca femeie

Amanda: Mi-am dorit să fac ceva, pentru a memoriza momentul în care eram însărcinată, căt de frumoasă eram în timp ce o ființă mică se dezvolta în mine.

Roslin: După această ședință foto, am simțit o încredere puternică, așa cum nu-mi imaginam că pot fi.

Rachel: Uităndu-mă la unele poze, am observat atăta frumusețe la care nu mă așteptam. Am descoperit o mamă încrezută dar cel mai important am descoperit iubirea fiicei mele. Această dragoste nu poate fi descrisă în cuvinte, e atăt de puternică încăt doar zămbetele noastre așternute pe poze o pot explica. 

Jenny: Am fost un vulcan plin de emoții în momentul ședinței. îndeosebi după ce am remarcat căt de frumoase sunt participantele proiectului.

Taylor: Dacă aș fi rugată să descriu această experiență într-un cuvănt aș spune „Impresionant”. 

Erin: După naștere, copilul meu avea limba fixată (anchiloglosie), el nu putea fi alimentat decăt cu ajutorul unui biberon special. în ciuda tuturor dificultăților, atunci cănd privesc această fotografie, observ doar fericirea noastră. Iar acesta a fost și obiectivul.

Casey: Nu vă puteți imagina căt de măndră aș fi, dacă o femei uităndu-se la poza mea, și-ar dori să nască

Courtney

Neely

sursa: adme.ru

Recomandăm
Noi pe Facebook